live shopping
Oglądaj okazje na 26. urodziny Komputronik
12 października 2022
10.00-13.30 live
dla oglądających na żywo!
Komfortowy dom. Zobacz, co pomoże ci w zbudowaniu własnego centrum świata
Wystarczy kilka drobiazgów, żeby w domu było przyjemniej – żeby temperatura była odpowiednia, żeby światło pasowało do nastroju, żeby było czysto, żeby miło spędzać czas. Podpowiadamy, jakie urządzenia sprawią, że pojęcie domowego komfortu nabierze zupełnie nowego znaczenia.
Jesienne dni powodują, że chętniej niż w lecie zostajemy w domu i oddajemy się nieśpiesznym przyjemnościom w cieple i miłym otoczeniu. Tu chcemy wracać, tu chcemy spędzać czas z bliskimi lub mieć go tylko dla siebie. Kluczem jest w tym przypadku odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo i komfortowo. Mamy kilka pomysłów na sprzęt, który warto mieć by tę wyjątkowość i komfort sobie – i bliskim – zapewnić.
Zaczniemy od tego, żeby było nam ciepło. A do tego, żeby za to ciepło nie przepłacać. W tym pomogą głowice termostatyczne, automatycznie sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Zestaw Głowic Termostatycznych NVP-EN firmy Netatmo pozwala na instalację na dwóch grzejnikach. Wystarczy zamontować je w miejsce starych, ręcznych regulatorów i podłączyć moduł zdalnego sterowania do gniazdka.
Dzięki połączeniu z aplikacją można ustalić szczegółowy harmonogram ogrzewania dla każdego grzejnika. Koniec z marnowaniem ciepła w nieużywanych pomieszczeniach. System Netatmo to realne oszczędności – zamiast ciągłego grzania np. sypialni w ciągu dnia, można ustawić harmonogram tak, by była podgrzewana rano i wieczorem, żeby w nocy temperatura spadała o maksymalnie 2 stopnie, a w ciągu dnia, kiedy nikogo w niej nie ma, żeby grzejniki były całkiem wyłączone lub ustawione na konieczne minimum.
Warto tu powiedzieć, że dzięki obniżeniu temperatury o 1 stopień rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o 6–8 proc.
Oferowany zestaw może być początkiem budowania całego systemu zarządzania ogrzewaniem w domu. Mostek zdalnego sterowania umożliwia podłączenie wielu dodatkowych głowic, można też oddzielnie dokupić czujniki otwarcia okien, które chronią przed niepotrzebnym zużyciem ciepła podczas wietrzenia.
Do miłego ciepła dołóżmy jeszcze miłą atmosferę, którą zapewni odpowiednio dobrane oświetlenie. W tym pomoże zestaw Philips Hue – 2x żarówka E27 i mostek. Skoro mamy ogrzewanie sterowane przez aplikację, dlaczego nie sterować w ten sposób również domowym oświetleniem? To właśnie umożliwia ten sprzęt. Wystarczy wkręcić żarówki w dowolną lampę czy oprawę (tzw. duży gwint) i podłączyć mostek sterujący. Teraz, za pośrednictwem Wi-Fi możemy ustalać nie tylko kiedy żarówki będą włączone, ale również w jakim kolorze i z jakim natężeniem będą świecić.
Aplikacja umożliwia stworzenie własnych lub skorzystanie z gotowych scen, aranżacji świetlnych, dopasowanych do określonego nastroju czy pory dnia. Można np. ustawić włączenia lampki rano w jasnym, energetyzującym świetle, a wieczorem cieszyć się ciepłymi odcieniami bez konieczności ręcznej regulacji. Wszystko dzieje się automatycznie, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Światła mogą też być dobrane do filmów, gier czy muzyki, mogą być sterowane zdalnie spoza domu oraz za pomocą asystentów głosowych, czyli Alexa, Apple HomeKit czy Google Assistant. Opisywany zestaw to – podobnie jak sterowanie ogrzewaniem – sam początek inteligentnego światła w domu. Można dowolnie dokupować żarówki i całe lampki i podłączać je do systemu.
W przyjemnym domu powinno być czysto. Tutaj też niekoniecznie musimy wszystko robić ręcznie. Roboty odkurzające są coraz bardziej popularne i trudno się temu dziwić. Sprawiają, że podłoga jest odkurzana bez wysiłku. Bo przecież kto nie lubi czystości bez konieczności własnoręcznego sprzątania?
A gdyby tak do sprzątania dołożyć jeszcze mopowanie? Taką funkcję oferuje robot ETA Nico, odkurza i mopuje. Wystarczy uzupełnić wodę i odpowiednio zaprogramować pracę urządzenia.
Robot może być sterowany ręcznie lub – a jakże – przez aplikację.
Dzięki wydajnej baterii o pojemności 3000 mAh ETA Nico może sprzątać nawet ponad 2 godz. na jednym ładowaniu. Robot dobiera optymalną trasę dzięki nawigacji żyroskopowej, dzięki czemu dociera do każdego kąta. Czujniki zapobiegają upadkowi ze schodów, urządzenie wykrywa i omija przeszkody. A jego rozmiar pozwala na wjechanie nawet pod meble o wysokości zaledwie 7,5 cm.
Konfiguracja przez aplikację umożliwia ustawienie harmonogramu odkurzania, z ustaleniem konkretnych trybów sprzątania i poziomu mocy odkurzania. Dzięki temu, że historia działań jest rejestrowana w aplikacji, można łatwo monitorować wszystkie czynności i ewentualnie korygować ustawienia w miarę potrzeby.
Jest ciepło, masz odpowiednio ustawione światła, robot posprzątał podłogę – czas na (jeszcze więcej) przyjemności. Ulubiony serial, najnowszy film, a może sport lub relacja z koncertu?
Nasza propozycja to – zobacz to na 70-calowym ekranie w rozdzielczości 4K, z Dolby Vision w zgodności z formatem HDR10+ oraz dźwiękiem Dolby ATMOS. Zainstaluj dowolną aplikację dzięki systemowi Android TV, korzystaj z Netflixa, Disney+, Amazon Prime i wielu innych.
Takie możliwości daje telewizor Philips 70PUS7956/12, który dodatkowo świetnie wygląda. Praktycznie bezramkowy ekran pasuje do każdego wnętrza. Philips słynie też ze swojego systemu Ambilight, w którym inteligentne diody LED wokół krawędzi reagują na akcję na ekranie i emitują delikatne światło, potęgujące doznania z oglądanych treści.
To też dobry wybór dla graczy – dzięki niskiemu "input lag", gra jest płynna, a w połączeniu ze wspomnianym podświetleniem Ambilight rozgrywka może wkroczyć na nieznany dotychczas poziom.